Искам мама!

Искам мама!

“Мама тръгва!”. Как да помогнем на детето да се справи с раздялата?

Привързаността между родител и дете е много силна, особено в ранна детска възраст. Малките деца имат естествена нужда от сигурност и обич, които най-често намират в прегръдките на любимите мама и татко. Затова, когато се налага да се разделят с тях, дори и за кратко, децата могат да изпитат тревожност и дори да протестират. Това е напълно нормална реакция и не бива да се чувствате виновни.

Важно е да разберете, че за детето вашето присъствие е синоним на сигурност и спокойствие. За да помогнете на детето да се справи с раздялата, можете да му обясните открито и спокойно за това къде отидете и кога ще се върнете. Също така, можете да му предложите любима играчка или предмет, който да го успокои, когато вас ви няма.

„Сигурната привързаност е основата, върху която се изгражда здравословното емоционално развитие на детето.“ – Джон Боулби

С течение на времето и с повече опит, детето ще се научи да се адаптира към различни ситуации и да се чувства комфортно и без Вас. Важно е да му създадете чувство за сигурност и да го уверте в своята любов.

Чувството за сигурност, което обикновено идва от присъствието на любимите възрастни, внезапно изчезва. Това е напълно нормална реакция, особено за малките деца, които все още изграждат своята увереност и разбиране за света. 

„Децата имат нужда от стабилна и предвидима среда, за да се чувстват сигурни и защитени.“ – Мери Айнсуърт

Как да помогнете на детето да се справи с раздялата?

  1. Създаване на усещане за безопасност:  Когато оставяте детето си на грижите на друг възрастен (баба, дядо, леля, детегледачка и др.), важно е да подчертаете, че това е човек, на когото имаме пълно доверие. С усмивка и нежен тон можете да поговорите за забавленията, които очакват детето, например за игри с баба или за интересни занимания с други деца. Това ще помогне на детето да се чувства по-спокойно и да осъзнае, че и без Вас може да се забавлява.
  2. Отвличане на вниманието: Често децата се притесняват най-много в моментите преди раздялата. За да намалим тревожността, можете да насочите вниманието на Вашето дете към нещо интересно и забавно. Например, да го помолите да избере любима играчка или книжка, с която да се занимава. Това ще му помогне да се откъсне от мислите за раздялата и да се съсредоточи върху нещо приятно.
  3. Кратко и уверено сбогуване: Дългите и драматични сбогувания могат да усложнят ситуацията. По-добре е да се сбогувате с усмивка и кратка прегръдка, като уверите детето, че скоро ще се върнете при него. Вашата увереност ще му предаде спокойствие и ще му помогне да се почувства по-сигурно.
  4. Постепенно увеличаване на времето на раздяла: За да свикне с отсъствието Ви, можете постепенно да увеличавате времето, през което с детето сте разделени. Така то ще има възможност да се адаптира към новата ситуация и да разбере, че може да се справи и без Вас.
  5. Предсказуемост и рутина: Когато раздялата е планирана и предвидима, детето се чувства по-сигурно. Можете да създадете малък ритуал за сбогуване, например да го прегърнете, да го целунете и да му обещаете нещо приятно, което ще направите заедно след завръщането Ви. Това ще му даде нещо, с което да очаква с нетърпение Вашето завръщане.

Всяко дете е различно и реагира по свой начин на раздялата. Важно е да бъдете търпеливи и да адаптирате тези съвети към индивидуалните нужди на Вашето дете. С любов, разбиране и последователност можете да помогнете на детето си да преодолее тревожността от раздялата и да се чувства сигурно, дори когато сте далеч от него.

Допълнителни съвети:

  • Говорете с детето си открито: Опитайте се да разберете какво точно го тревожи и какви са неговите страхове.
  • Бъдете честни: Не лъжете детето си за продължителността на вашето отсъствие.
  • Поддържайте контакт: Ако сте далеч от детето си, може да му се обадите за да го уверите в любовта си.
  • Потърсете подкрепа: Ако имате затруднения да се справите със ситуацията, не се колебайте да потърсите съвет от специалист.

Използвана литература:

  1. Боулби, Дж. (1988). “Сигурността на привързаността и нейното значение за детското развитие.”. София: Наука и изкуство.
  2. Ръдкин. А., Кери. Т. (2019). “Как мисли детето? Практическа детска психология”. София: Книгомания.

 

Автор: Евгения Мишева

Още публикации

Мое е или уроци по споделяне

Мое е или уроци по споделяне

Играта е най-добрият учител. Чрез играчките децата опознават света и развиват важни умения. Когато си играят заедно, те се учат да споделят, да се...